Domů / Obecné / Licencování Microsoft Dynamics NAV

Licencování Microsoft Dynamics NAV

Aktuálně se můžeme setkat s více licenčními modely pro systém Microsoft Dynamics NAV. Následující článek přibližuje základní principy licencování aktuálních verzí Dynamics NAV. Popisuje strukturu ceny licence samotného softwaru, nikoli náklady na pořízení a implementaci informačního systému, jejichž výše se zpravidla výrazně liší.

Licencování Microsoft Dynamics NAV 2009

Licenční model pro Microsoft Dynamics NAV je označován jako Business Ready Licensing. Nejvýraznější položky, které ovlivňují cenu licence Microsoft Dynamics NAV 2009, jsou základní licenční balík, který obsahuje funkcionalitu, a licence pro jednotlivé uživatele. Rozhodující je v tomto případě počet konkurenčních uživatelů. To znamená, že podnik nemusí dopředu vědět, kolik uživatelů přesně bude na informačním systému pracovat, ale stanovuje si pouze horní limity počtu současně pracujících uživatelů.

NAV 2009 Business Ready Licensing

NAV 2009 Business Ready Licensing

Ve verzi Microsoft Dynamics NAV 2009 jsou k dispozici dva druhy licenčních balíčků: Business Essentials edice nebo rozšířená Advanced Management edice. Rozdíl mezi těmito edicemi je v ceně a v poskytované funkcionalitě. Vyšší edice Advanced Managemet poskytuje oproti verzi Business Essentials navíc modul výroby a modul skladového hospodářství. Také výrazně rozšiřuje možnosti projektového řízení a řízení vztahů se zákazníky (CRM).

Oba balíčky v sobě zahrnují licenci pro jednoho současně pracujícího uživatele. Licence pro další uživatele je možné dokoupit. Cena licence pro uživatele v edici Advanced Management je dražší než u Business Essentials a s rostoucím počtem pořízených uživatelů klesá.
Zákazník si dále může dokoupit licence na volitenou rozšiřující funkcionalitu, jejíž nabídka se liší v závislosti na edici, nebo si může dokoupit tzv. objekty aplikace, které umožní vytvoření rozšiřující funkčnosti na míru.

Licencování Microsoft Dynamics NAV 2013

V nové verzi Dynamics NAV 2013 Microsoft licencování zjednodušil a učinil ho i cenově přívětivější pro zákazníka. V novém licenční modelu nazvaném Perpetual Licensing uživatel začíná tím, že si zakoupí Starter Pack, který v sobě obsahuje rozsáhlou funkcionalitu týkající se prodeje, distribuce, financí a také zahnruje licenci pro první tři konkurenční uživatele. Pokud zákazníkovi nestačí funkcionalita obsažená ve Starter Pack, může si dokoupit doplňující Extended Pack a tím získá veškeré standardní funkce dostupné v Microsoft Dynamics NAV 2013. V porovnání s předchozím modelem licencování vyjde Starter Pack přibližně o 15% levněji než srovnatelná funkčnost v předchozím licencování Business Ready Licencing. Samozřejmě zůtává i nadále možnost dokoupit objekty aplikace pro vývoj nové funknosti na míru požadavků zákazníka.

NAV 2013 Perpetual Licensing

NAV 2013 Perpetual Licensing

V případě, že zákazník potřebuje více než 3 současně pracující uživatele, které má v rámci Starter Packu, může si přikoupit dva typy licencí: Full User nebo Limited User. Full User licence funguje obdobně jako běžný uživatel ve starších verzích Microsoft Dynamics NAV. Novinkou však je Limited User, který má sice omezená práva zápisu, avšak je výrazně cenově dostupnější. Zatímco Full User licence umožňuje čtení a zápis do všech tabulek informačního systému, tedy je limitován pouze nastavením práv daného uživatele, Limited User může číst ze všech tabulek, ale zapisovat může pouze do tří zvolených tabulek. Cena Limited User licence je však pouze 17% ceny běžného uživatele. Lze tak výrazně optimalizovat cenu licence vhodným použitím licencí Limited User pro ty uživatele, kteří využívají pouze malou část informačního systému.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Přidat komentář