Domů / Obecné / Novinky v NAV 2013 – Dimenze

Novinky v NAV 2013 – Dimenze

Nová verze systému Microsoft Dynamics NAV 2013 přinesla z hlediska zpracování dimenzí výrazné změny.

Z pohledu uživatelů zůstává vše tak, jak byli dosud zvyklí. Z pohledu technologického nezůstal kámen na kameni a došlo ke koncepční změně, jejímž přínosem je výrazná úspora místa v databázi a především pak zásadní zvýšení výkonnosti.

Sady dimenzí

Klíčovou myšlenkou bylo přepracování principu ukládání položek dimenzí, kdy se v předchozích verzích ke každému záznamu (hlavičce dokladu, řádku dokladu, řádku deníku, zaúčtované položce, apod.) propojenému s dimenzemi ukládalo tolik položek dimenzí, kolik bylo hodnot dimenzí použitých pro tento záznam. Ve verzi Microsoft Dynamics NAV 2013 se již místo takového množství položek ukládá pouze unikátní kombinace použitých dimenzí identifikovaná prostřednictvím ID sady dimenzí, na kterou se pak daný záznam pouze odkazuje.

Dimenze NAV 2013 - struktura

Použití v praxi

Pokud tedy vytvoříte např. nový řádek deníku, hlavičku dokladu nebo řádek dokladu a přiřadíte mu dimenze, systém zkontroluje existenci takovéto kombinace dimenzí. Pokud daná kombinace existuje, přiřadí existující ID sady dimenzí. Pokud neexistuje, založí kombinaci novou.

Položka sady dimenzí

Dimenze hlavičky dokladu

Tento princip výrazně redukuje počet záznamů a tím počet zápisů do databáze, což zejména při účtování, kdy se dimenze v NAV ve velké míře používají, znamená zvýšení výkonnosti účtovacích funkcí a omezení zamykání uživatelů vzájemně mezi sebou.

Globální dimenze

A jak je to s globálními dimenzemi a jejich ukládáním? Globálních dimenzí se změna nijak nedotkla. V řádku deníku, hlavičce a řádku dokladu, stejně tak jako v zaúčtovaných položkách, naleznete tři hlavní pole určená pro dimenze a těmi jsou ID sady dimenzí, Kód globální dimenze 1 a Kód globální dimenze 2.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Přidat komentář